Hlavná stránka | Index | < Štefan Hanuščin | > Mária Haštová
Vyhľadávanie: 

 

Oleg Harenčár

Narodil sa 23. mája 1956 v Bratislave v rodine Slováka a Rusky. Otec bol až do roku 1968 úspešným politikom. Po okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy ho postupne zbavili všetkých funkcií a nakoniec pracoval ako ekonóm v malom výrobnom družstve.
Oleg Harenčár vychodil základnú školu v Bratislave, kde roku 1975 aj maturoval na Strednej ekonomickej škole, odbor zahraničný obchod. Keďže z politických dôvodov nedostal odporučenie na vysokoškolské štúdium, po skončení strednej školy pracoval v podniku zahraničného obchodu Chemapol. Roku 1976 začal diaľkovo študovať na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave, odbor poľnohospodárstvo. Zároveň pracoval ako premietač vo filmovom klube Mladosť. V tom čase už publikoval poéziu v literárnej prílohe Smeny na nedeľu.
Roku 1978 emigroval do Švajčiarska, kde požiadal o politický azyl. Vyše roka žil v Zürichu, pracoval ako stavebný robotník aj ako šofér nákladného auta.
Roku 1980 sa presťahoval do New Yorku a začal študovať filmovú a televíznu tvorbu na newyorskej Štátnej univerzite v Buffalo. V amerických literárnych časopisoch publikoval poéziu v angličtine a recitoval tiež vlastnú poéziu ako súčasť vystúpenia rockovej skupiny Nullstadt. Na štúdium si zarábal prácou pri nakrúcaní reklám, zo začiatku ako pomocný osvetľovač, neskôr ako kameraman.
Po ukončení štúdia a prvom úspešnom dokumentárnom filme (Make a Joyful Noise, 1982) strávil rok v Európe, pôsobil v talianskom Miláne ako režisér týždenníka o móde.
Roku 1984 sa vrátil do Ameriky, najprv do štátu New York a potom do San Francisca, kde spolu s filmárom Stephenom Olssonom pracoval na dokumentárnom filme o vojne v Afganistane (Afganistan - The Fight For A Way of Life, 1986). Film vyhral zlaté jablko na Medzinárodnom filmovom festivale v San Franciscu (1986). O dva roky neskôr jeho krátky hraný film Prvý krok do oblakov (The First Step Into The Clouds, 1987) získal striebornú medailu na Medzinárodnom filmovom festivale v Houstone (1988).
Roku 1988 sa stal americkým občanom, založil firmu na produkciu dokumentárnych filmov a pracuje ako producent, režisér a scenárista. V rokoch 1989 - 1995 nakrútil viacero cestopisných i vzdelávacích dokumentárnych filmov a spolupracoval s režisérmi a producentmi na ďalších filmoch. Jeho film Československo, spiaca krásavica (1990) vyhral bronzové jablko na Medzinárodnom filmovom festivale v San Franciscu. Popritom sa venoval prednáškovej činnosti na tému dokumentárna filmová tvorba, pôsobil ako poradca pri tvorbe dokumentárnych filmov a pracoval aj ako kameraman pre BBC (Nazi Gold, 1997, Jimi Hendrix, 1999, Reverend Moon, 2001).

Knižne debutoval zbierkou básní Zemetrasenie pamäti (1996), nominovanou na cenu AOSS za rok 1996. Je to v podstate rovnomenná samizdatová kniha z roku 1986, doplnená o niekoľko nových básní.

Roku 1999 sa Oleg Harenčár ako producent a režisér podpísal pod krátky hraný film Seizure a dokončil scenár celovečerného filmu Blood Lines. Na slovenskej verzii tohto filmu, ktorá sa pripravuje v produkcii M. Urbana, v súčasnosti spolupracuje s Ondrejom Šulajom.

Rozhovory

august 2001

 
 

Copyright © FORMAT, vydavateľstvo, publishing house